banner_isbank
banner_tsf
GSB_mavi_-1
 

banner_isbank_468
Beşiktaş Lider
IMG 0845Türkiye İş Bankası Satranç Ligi'nin onuncu turu saat 20.20'de sona erdi. İzmir Aliağa Gençlik ve Spor Kulübü ligdeki beşinci kazancına Ceyhan Belediye Spor Kulübü'nü 7-3 yenerek ulaştı. Aliağa bu kazanç ile yedinci sıraya yükseldi. İlk altı masada GM Mchedlishvili, GM Gagunashvili, IM Arduman, IM Soylu, FM Bayram ve WGM Keti Tsatsalashvili ile maça çıkan Tarsus Zeka Satranç Spor Kulübü, Er Bakır Spor Kulübü'nü 6-4 yenerek ligdeki dördüncü kazancını elde etti.

Dokuzuncu turda liderlik koltuğuna oturan siyah beyazlılar bu turda ligin köklü takımlarından İTÜ ile karşılaştı. İlk üç masada yapılan beraberliklerin ardından karşılaşmayı 4,5-5,5 Beşiktaş Jimnastik Kulübü kazandı. BJK bu zaferin ardından 8 kazanç, bir kayıp ile birinci sıradaki yerini korumuş oldu.

Lige çok iyi başlayan, daha sonra arka arkaya maç kaybeden Akdeniz Belediyesi Spor Kulübü onuncu turda Ankara Demirspor Kulübü'ne karşı 3-7 galip gelerek beşinci sıraya yerleşti.

Onuncu turun tansiyonu yüksek karşılaşmalarından biri olan Ezgi Satranç Kulübü ile T.S. Alyans Spor Kulübü mücadelesinde 4-5 geri kalan Mersin takımı, birinci masada oynanan GM Nidjat Mamedov ile Polonyalı Büyükusta Dariusz Piotr Swiercz partisinden bir puan alarak durumu eşitlemeyi başardı.

Günün sürpriz partilerinden biri Ufuk Sezen Arat(Pera Spor Kulübü) ile IM Zurab Javakhadze(Kahramanmaraş Belediye S.K.) arasında oynandı. Beyazlarla mücadele eden ve piyon geri kalan genç sporcu Ufuk Sezen 40. hamlesini yaparak masadan ayrıldı. Hamle sırası kendisine geçen ve süresine 30 dakika eklendiğini düşünen IM Javakhadze, kalan 32 saniyesini sonuna kadar kullanarak partiden puansız ayrıldı. Böylece Pera Spor Kulübü – Kahramanmaraş Belediye Spor Kulübü karşılaşması 5-5 noktalandı.

Bu beraberliğin ardından Pera Spor Kulübü üçüncü sıraya yükselirken, Maraş ekibi ikinci sıradaki yerini korudu.

Ligin onbirinci turu yarın saat 15.00'da başlayacak.

IMG 0836
 GM Handszar Odeev - Ezgi Satranç Kulübü
IMG 0840
 WCM Kardelen Cemhan - Er Bakır
IMG 0854
 Emre Güner - Aliağa Gençlik ve Spor Kulübü
IMG 0855
 Beste Mutlu - Ezgi Satranç Kulübü
IMG 0857
 IM Yakup Erturan - IM Burak Fırat - GM Marie Sebag - T.S Alyans Spor Kulübü
IMG 0860
 Özge Hocalar - T.S Alyans Spor Kulübü
IMG 0866
 Gizem Ayazmalı - Tarsus Zeka Satranç Spor Kulübü
IMG 0870
 GM Dragan Solak - BJK
IMG 0877
 GM Boris Grachev - Akdeniz Belediyesi Spor Kulübü
IMG 0882
 Hilal Öztürk - İTÜ
IMG 0883
 Mehmet Metin - Er Bakır Spor Kulübü
IMG 0887
 GM Nyzhnyk, GM Sanikidze, GM Davit Jojua - Aliağa Gençlik ve Spor Kulübü
IMG 0889
 Ufuk Sezen Arat - Pera Spor Kulübü
 
Turkish Chess Federation © 2013