banner_isbank
banner_tsf
GSB_mavi_-1
 

banner_isbank_468
Ligde İlk Üç: BJK, Kahramanmaraş, Çallı
ilkuc
Bu sabah 10.00'da başlayan Türkiye İş Bankası Satranç Ligi'nin 13. ve son turu saat 14.54'te tamamlandı. 13 kulübün yaklaşık iki haftadır centilmence mücadele ettiği lig sonunda Beşiktaş Jimnastik Kulübü şampiyon olurken, Kahramanmaraş Belediye Spor Kulübü ikinci, Çallı Spor Kulübü ise üçüncülüğü elde etti.

Turun son derece çekişmeli geçen karşılaşması Akdeniz Belediyesi Spor Kulübü ile Kahramanmaraş Belediye Spor Kulübü arasında oynandı. Maç sonunda 5,5 puan ile masadan ayrılmayı başaran Kahramanmaraş ekibi yedi kazanç üç beraberlik ve iki kayıp ile ikincilik kupasını evine götürecek. Oldukça kaliteli maçlar çıkartan, ligin yeni takımlarından Akdeniz Belediyesi Spor Kulübü ise bu sezonu dördüncü sırada bitirdi.

Son turda Pera Spor Kulübü karşısına ilk üç masa dışında genç kadrosu ile çıkan Şampiyon Beşiktaş maçı 3-7 kaybetti. Pera elde ettiği bu kazanç ile ligi beşinci sırada tamamladı.

5-5 berabere biten Er Bakır Spor Kulübü ile Ezgi Satranç Kulübü mücadelesi sonunda ev sahibi Er Bakır ligden düşerken, Mersin ekini ligi 11. sırada bitirdi.

Lig ailesine geçen yıl katılan Ceyhan Belediyesi Spor Kulübü, Ankara Demirspor Kulübü'ne 2-8 kaybederek ligden düşen bir diğer takım oldu. Ankara takımı bu galibiyetin ardından ligi onuncu sırada tamamladı.

Günün önemli maçlarından birisi de Çallı Spor Kulübü ile İTÜ arasında oynandı. İTÜ'yü 6-4 yenmeyi başaran Çallı Spor Kulübü bu zaferle ligi üçüncü sırada bitirdi. Ligde uzun yıllardır mücadele eden İTÜ ise sezonu yedinci sırada kapattı.

Aliağa Gençlik ve Spor Kulübü – Tarsus Zeka Satranç Kulübü arasındaki maç 7,5-2,5 İzmir ekibinin lehine sonuçlandı. Ligdeki yedinci galibiyetini elde eden Aliağa final sıralamasında sekizinci sırada yer alırken, Tarsus ligi dokuzuncu sırada bitirdi.

IMG 1154
Lig Üçüncüsü Çallı Spor Kulübü
IMG 1159
 GM Ivan Popov - Akdeniz Belediyesi Spor Kulübü
IMG 1166
 BJK - Pera
IMG 1175
 GM Robert Markus - BJK
IMG 1178
 Efe Kerem Uzunoğlu - Ankara Demirspor
IMG 1180
 CM Atilla Köksal Yüksel - Ankara Demirspor
IMG 1184
Gani Eren Ererdem - Ceyhan Belediye Spor Kulübü
IMG 1181
 Faik Emre Yaver - Ankara Demirspor
IMG 1188
 FM Yakup Bayram - Tarsus Zeka Satranç Spor Kulübü
IMG 1190
 GM Mustafa Yılmaz - İTÜ
IMG 1198
 Bora Bölükbaşı - BJK
IMG 1207
 
Turkish Chess Federation © 2013